Biuro filmowe miasta Poznania

brak elementów w selekcji

Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu

ul. Serafitek 8
61-144 Poznań

61 850 64 00

sekretariat.poznan@tvp.pl
http://www.tvp.pl/poznan

TVP Poznań jest jednym z najaktywniejszych oddziałów Telewizji Polskiej S.A. Od lat niezmiennie należy do czołówki ośrodków telewizyjnych przekazujących na antenę ogólnopolską największą liczbę codziennych relacji z wydarzeń regionalnych.

Telewizja Poznań produkuje programy dla wszystkich anten ogólnopolskiej telewizji publicznej, specjalizując się w reportażach i filmach dokumentalnych, a także w audycjach muzycznych, rozrywkowych, teatralnych i historycznych.Do najpopularniejszych programów produkowanych w TVP Poznań - obok programu informacyjnego "Teleskop" - należą: "Telekurier" (ogólnopolski magazyn reporterów TVP INFO), „Okiem reportera”, "Medycyna i Ty”, "Ewa i jej goście", „Przy jednym stole”.

TVP Poznań realizuje programy finansowane z funduszy Unii Europejskiej, m.in. „Shot naukowy”.Silne związki TVP Poznań z regionem od ponad 55 lat przejawiają się w codziennym informowaniu Wielkopolan o tym, co dzieje się w ich miejscu zamieszkania. Efekty codziennej pracy reporterów TVP Poznań widzowie oglądają w regionalnych i poznańskich wydaniach „Teleskopu”.

TVP Poznań wspiera społeczne inicjatywy Wielkopolan, obejmuje je medialnym patronatem. Promuje w swoich programach nowatorskie rozwiązania oraz przykłady wielkopolskiej przedsiębiorczości.Siedziba TVP Poznań Gmach wybudowany w 2003 roku przy ul. Serafitek 8 został zaprojektowany specjalnie na potrzeby telewizji, tak by maksymalnie usprawnić proces produkcji programów telewizyjnych. Na parterze budynku znajdują się biura marketingu i promocji. Środek kondygnacji zajmują: redakcja programu informacyjnego oraz studia telewizyjne. Stąd nadawany jest codzienny "Teleskop" oraz realizowane są pozostałe programy studyjne. Pierwsze piętro jest miejscem, gdzie znajdują się najważniejsze urządzenia techniczne. Tu odbywa się produkcja programów telewizyjnych, ich montaż i emisja. Na piętrze znajduje się również reżyserka i pokoje redaktorów poszczególnych programów. Na drugim piętrze mieszczą się biura dyrekcji, służb administracyjnych i finansowych oraz taras. Budynek poznańskiej telewizji stoi na dwuhektarowym terenie, na którym oprócz właściwego gmachu znajdują się również warsztaty, magazyny i garaże dla samochodów technicznych.Zasięg i pasma nadawania Program lokalny TVP Poznań można odbierać na terenie całej Wielkopolski. Nadajniki analogowe oraz nadajniki DVB-T zapewniają odbiór sygnału Telewizji Poznań niemal wszystkim mieszkańcom województwa.

Pierwszą audycję Telewizja Poznańska nadała 1 maja 1957 roku. Można ją było wtedy oglądać na zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście.Stacja nadawała początkowo trzy razy w tygodniu. Wszystkie programy kulturalne, sportowe, informacyjne, publicystyczne i popularno–naukowe powstawały na miejscu. Jednak te przeznaczone na antenę ogólnopolską, z powodu braku łącz, nadawane były przez pierwsze dwa lata z Łodzi. Realizatorzy, wykonawcy i całe zaplecze techniczne dowożono tam autobusami.

W 1959 roku ruszyło pierwsze, prowizoryczne łącze radiowe, co pozwoliło włączyć ośrodek do ogólnopolskiej sieci stacji telewizyjnych i odbierać programy z zagranicy. W 1966 roku telewizja poznańska uzyskała możliwość realizacji programów poza studiem. Do użytku wszedł bowiem pierwszy eksperymentalny wóz transmisyjny polskiej produkcji. W latach 60, 70 i 80 korzystając z wielkiej wiedzy i doświadczenia specjalistów pracujących w ośrodku Telewizja Poznańska produkowała programy znane w całej Polsce. Widzowie zapamiętali szczególnie audycje kulturalne, rozrywkowe, popularno-naukowe i inscenizacje teatralne.Lata 70 to trzy przełomowe momenty dla Telewizji Poznańskiej. W 1973 roku programy zaczęto rejestrować na taśmie magnetycznej, pierwsza kamera dźwiękowa trafiła do ośrodka w 1977 roku, a dwa lata później rozpoczęto nadawanie programu w kolorze.

W 1984 roku w ośrodku pojawiła się pierwsza kamera systemu U-matic. Telewizja odeszła tym samym od realizacji aktualności w technice filmowej. W 1989 roku Telewizja Poznańska przeszła na system Betacam.1 stycznia 1994 roku powstała polska telewizja publiczna (TVP S.A.), której częścią jest obecnie oddział spółki w Poznaniu. Pół roku później, już z nowej i specjalnie przystosowanej do potrzeb telewizji siedziby, telewizja poznańska uruchomiła całodzienny program regionalny – PTV3. Lata 90 to unowocześnianie technologii realizacyjnej. Telewizja poznańska wprowadza cyfrowy montaż, kupuje wóz satelitarny i łączowy, poszerza zasięg nadawania.

W 2003 roku telewizja poznańska przeniosła się do własnej, zbudowanej od podstaw siedziby przy ul. Serafitek. W 2006 roku pojawiły się pierwsze cyfrowe kamery reporterskie zapisujące w technologii niebieskiego lasera w systemie XDCAM firmy Sony. Od 2009 roku Telewizja Poznań produkuje również programy w technologii HD. W roku 2010 rozpoczął się etap stopniowego przechodzenia TVP Poznań z systemu analogowego nadawania programu na cyfrowy, który został w pełni wdrożony w 2012 r.

Zakres usług

USŁUGI REALIZACJI TELEWIZYJNEJ USŁUGI REALIZACJI TELEWIZYJNEJ REALIZOWANE SĄ W OPARCIU O NASTĘPUJĄCĄ TECHNOLOGIĘ:

a) ŹRÓDŁA SYGNAŁU TV :

  • STUDIO A produkcyjne – powierzchnia. 322 m2 , Reżysernia – wizja cyfrowa SD SDI – 5 kamer 16:9 z możliwością rozszerzenia do 7 kamer,
  • STUDIO B newsowe – powierzchnia 50 m2, scenografia programu newsowego, Reżysernia, wizja cyfrowa SD SDI, 2 kamery 16:9,
  • WOZY
    DSNG (SATELITARNO-REALIZACYJNE) – 2 szt., SD SDI, każdy posiada pełną
    redundancję torów nadawczych z przełączaniem „na gorąco”:
    • POL_28
      / 4 kamery 16:9, mikser wizji i fonii + grafika AVID DECO1000,
      możliwość montażu NLE, możliwość dopięcia 1 kamery SDI z embeded audio,
    • POL_78 / 2 kamery 16:9, mikser wizji i fonii, możliwość montażu NLE, możliwość dopięcia 2 kamer SDI z embeded audio,
  • KAMKORDERY ENG – łącznie 10 szt.:
    • XDCAM SONY PDW-530P – 7 szt.,
    • XDCAM SONY PDW-700 HD – 3 szt.,
  • Opcjonalny SYSTEM SLOMO – system 2 rekorederów HDD firmy Sony DR1000AP ze sterownikiem SLOMO,
  • Opcjonalny OBIEKTYW „szeroki” (4,5mm) – 2 szt.,
  • Opcjonalny OBIEKTYW „długi” (42mm) – 1 szt.,

b) WYPOSAŻENIE DODATKOWE :

  • SAMOCHODY dla ekip realizacyjnych – 14 szt.,
  • AGREGAT prądotwórczy 3 FAZOWY 40 kVA – do produkcji w transmisji,
  • RAMIĘ kamerowe – 2 szt. (12 metrów każde),
  • WIDOWNIA – składane moduły – 4 szt., 50 miejsc każdy – łącznie 200 miejsc,
  • MAGAZYN scenografii i rekwizytów ok. 400 m2,

c) REJESTRACJA :

  • W REŻYSERCE rejestracja SD do pliku 50Mbit/s na XDCAM lub na serwerze K2 firmy GRASS VALLEY,
  • WOZY rejestrują materiał SD na XDCAM,
  • CENTRALNY POKÓJ NAGRAŃ rejestruje sygnały SD do pliku 50Mbit/s z

obu STUDIÓW, ŁĄCZ oraz z SATELITY (+ wykonuje INGEST do systemu produkcji sieciowej programów informacyjnych),

  • Możliwość rejestracji materiałów HD kamkorderami XDCAM PDW-700,

d) POSTPRODUKCJA TELEWIZYJNA HD i SD:

  • 2 x zestaw montażowy NLE AVID (Media Composer 5 + XPRESS STUDIO 5.1.3),
  • 4 x zestaw montażowy NLE APPLE (FINAL CUT Pro 6.0),
  • 1 x Zestaw montażowy NLE APPLE (FINAL CUT Pro 6.0 + Oprogramowanie graficzne ADOBE),
  • 1 x Stanowisko udźwiękawiania SOUND FORGE 8.0 z biblioteką muzyczną.

1. USŁUGI DORADCZE- projektowanie systemów telewizyjnych 2. USŁUGI SERWISOWE TELEWIZYJNEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO 3. POZAANTENOWE USŁUGI REKLAMOWE I VOD- komercjalizacja stron www
– produkcja spotów i filmów reklamowych4. USŁUGI KOMERCJALIZACJI I DIGITALIZACJI ZASOBÓW ARCHIWALNYCH5. SPRZEDAŻ LICENCJI6. USŁUGI SZKOLENIOWE- organizacja szkoleń i imprez integracyjnych7. ORGANIZACJA WYCIECZEK do TVP Poznań8. USŁUGI WYNAJMU
– terenów zielonych
– powierzchni pod reklamę wielkoformatową
– parkingów

  1. 9. USŁUGI INNE

– projektowanie i wynajem scenografii
– charakteryzacja
– czyszczenie i testowanie kaset
– nagrywanie na płyty DVD programów komercyjnych

Słowa kluczowe

produkcja filmowa produkcja reklamowa montaż wideo wynajem sprzętu wynajem studia
film production commercials production editing video studio rental equipment rental